Katalog

Yandaki formu doldurarak bizden katalog talebinde bulunabilirsiniz. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz.

  info@europack.com
  Europack Uluslararası Hijyen Ekipmanları A.Ş.

  Neden İş Ahlakı Tüzüğüne ihtiyacımız var?

  İş Ahlakı Tüzüğü, faaliyet gösterdiğimiz her yerde etik standartların en üst düzeyde elde edilmesi ve sürdürülmesi konusundaki kararlılığımızın bir gösterisidir. İş Ahlakı Tüzüğü, Europack çalışanlarından, iş ortaklarından ve tedarikçilerinden ne beklediğini belirler ve Europack çalışanlarının dünyadaki günlük çalışmalarında Europack değerlerini nasıl yaşaması gerektiğine dair rehberlik sağlar.

   

  İş Ahlakı Tüzüğü farklı ülkelerde nasıl geçerlidir?

  Dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren küresel bir işletme olan Europack, kanun ve yönetmeliklerin ülkeden ülkeye, hatta devletten devlete farklılık gösterdiğini kabul eder. Her birimiz çalıştığımız ülkenin yasalarına uyulmasını sağlamak için sorumluluk almalıyız. İş Ahlakı Tüzüğü’nde belirlenen kılavuz ilkeler ile çalıştığınız ülkedeki yerel yasalar arasında herhangi bir çatışma varsa, hangisi daha yüksek davranış standardını belirlerse onu takip etmeli ve uygulamalıyız.

   

  İş Ahlakı Tüzüğü

  İş Ahlakı Tüzüğü, Europack bünyesinde çalışan herkes için istisnasız geçerlidir. Bu, konumu, pozisyonu veya kıdem düzeyi ne olursa olsun, geçici ve/veya belirsiz süreli sözleşmeli bütün personel için de geçerlidir. Her birimizin, İş Ahlakı Tüzüğü’nın içeriğinden haberdar olma sorumluluğu vardır ve emin olmadığınız bir şey varsa, Bölüm Yöneticiniz ile konuşmalısınız. Her birimiz, pozisyonlarımızda bizden beklenenleri ve İş Ahlakı Tüzüğü’nde yer alan politikaların bizim için nasıl geçerli olduğunu tam olarak anladığımızdan emin olmalıyız. Europack çalışanlarının yanı sıra, iş uygulamaları İş Ahlakı Tüzüğü ile çelişen herhangi bir yüklenici, acente, danışman, tedarikçi, müşteri, iş ortağı veya başka bir üçüncü şahısla irtibat halinde olmamalıyız.
  Herhangi bir üçüncü tarafın Europack ile hareket etmesini istiyorsanız, İş Ahlakı Tüzüğü’nün farkında olmasını ve buna uygun davranmayı kabul etmelerini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Mümkünse, İş Ahlakı Tüzüğüne uymak için onlardan bir sözleşme ile bu yükümlülüğü talep etmeli ve üçüncü şahısları aktif olarak yönetmelisiniz. Üçüncü şahıslar tarafından yapılan İş Ahlakı Tüzüğünün ihlalleri veya Europack Değerleri ile tutarsız davranış örnekleri (daha sonra belirtileceği gibi) BölümYöneticinize bildirilmelidir. Bu tür davranışları ortadan kaldırmaya çalışmalısınız ve gerektiğinde ilişkiyi sonlandırmayı düşünmelisiniz.
  Lütfen profesyonel müşavir veya danışman atanmasının öncelikle Grup Onay Kılavuzu’na uygun olarak onaylanması gerektiğini unutmayın. Bu ön onay olmadan hiçbir müşavir veya profesyonel danışman atanamaz.
  Ortak bir girişimde faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde, iş ortaklarımızı benzer ilkeleri benimsemek için iş ortaklarımızı proaktif bir şekilde etkilemeye çalışacağız.Tüm çalışanların İş Ahlakı Tüzüğüne ve içinde yer alan politikalara uymaları gerekmektedir (satın almalar veya sözleşme kazançları yoluyla Europack’a katılan yeni çalışanlar da dahil). İş Ahlakı Tüzüğüne uyulmaması, işten çıkarılmaya kadar varabilecek disiplin cezaları ile sonuçlanabilir.
  Europack içindeki meslektaşlarınızı denetlemekten veya yönetmekten sorumluysanız aşağıdakileri sağlamak için ek sorumluluklarınız vardır:
  • Size doğrudan raporlama yapanlar için iyi bir rol modelinsiniz ve örnek olarak iyi etik davranışlar sergileyin;
  • Size doğrudan raporlama yapan herkes İş Ahlakı Tüzüğünün farkındadır ve başvurularını pozisyonlarına ve tabii ki sahip oldukları endişelere göre tartışma fırsatına sahiptir -bunu yıllık değerlendirmenin bir parçası haline getirmeyi düşünebilirsiniz;
  • İş Ahlakı Tüzüğü aslında size rapor edenler tarafından takip ediliyor mu? Hedefleri ve iş projelerini belirlerken bunu göz önünde bulundurmanız ve İş Ahlakı Tüzüğünün ihlalinden haberdar olmanız durumunda konuyu hemen kendi bölüm yöneticinize veya yerel hukuk departmanınıza ileterek derhal harekete geçmeniz gerekir.

   

  Yardım ve Tavsiye Alma

  Sessiz kalmayı veya etik olmayan davranışları görmezden gelmeyi daha kolay bir yol gibi hissedebiliriz, ancak dürüstlüğe olan bağlılığımız ve taahüdümüz, ele alınması gereken yasal veya etik bir sorunu göz ardı edilmemesi gerektiği anlamına gelir.

  Her birimiz İş Ahlakı Tüzüğü veya Europack değerleri ve iş ilkelerine aykırı herhangi bir davranışı ve herhangi bir potansiyel ya da gerçek ihlali bildirmek sorumluluğundayız. Bu görev, doğrudan siz ya da bir meslektaşınız ya da Europack ile bağlantılı bir üçüncü şahıs ile ilgili bir sorunun farkına vardığınız bir durumunda geçerlidir. Mümkün olduğunda, öncelikle herhangi bir yasal veya ticari davranış sorunu hakkında Bölüm Yöneticiniz ile konuşmayı düşünmelisiniz.

   

  Bölüm yöneticiniz ile konuşmaktan rahatsızlık duyuyorsanız veya bu şartlar altında uygun değilse, ayrıca şunlardan da tavsiye ve rehberlik alabilirsiniz:

  • Hukuk (Şirket Hukuk Departmanı)
  • İK ekibi,
  • Grup İçDenetimi veya
  • Yerel üst düzey yönetim ekibiniz.

  Bu İş Ahlakı Tüzüğü’nın sonundaki 34. sayfada bulacağınız Referans bölümünde bazı yararlı iletişim bilgileri bulunmaktadır.
  Ayrıca, detayları 6. sayfada bulunan “Speak Up” olanağından da yararlanabilirsiniz.

  S: İş Ahlakı Tüzüğü bilmem gereken her şeyi içeriyor mu?

  C: İş Ahlakı Tüzüğü boyunca istihdamınız sırasında ortaya çıkabilecek durumların örneklerini, Europack’ın bu durumlarda nasıl davranmanızı beklediği konusundaki rehberlik bilgileri ile birlikte bulacaksınız. Bununla birlikte, ortaya çıkabilecek olası her senaryoyu kapsamak imkansızdır ve dünyanın önde gelen profesyonel bir organizasyon olarak, Europack çalışanlarının her birinin İş Ahlakı Tüzüğü’nde yer alan ilkelere uygun olarak hareket etmek için kişisel sorumluluk almasını beklemektedir.

  “Sorular ve Cevaplar”, ortaya çıkabilecek ve daha genel olarak nasıl davranmanızı beklediğimizi gösteren belirli durumlara cevap vermeyi amaçlamaktadır.

   

  Speak Up

  “Speak Up”, çalışanlarımızın bölüm yöneticileri veya normal prosedürler aracılığıyla gündeme getiremediklerini düşündükleri konular ile ilgili uygunsuz, güvensiz, etik dışı veya hatta yasadışı olabileceğini düşündükleri eylemler ve davranışlar hakkındaki endişelerini gizlilik dahilinde dile getirebilmeleri için Şirketimiz çapında bir hizmettir.

  İtibarımız, sunduğumuz ürünlerin kalitesi için belirlediğimiz standartlara, işletme kontrollerimize ve uygulamalarımıza, etik ve dürüstlüğümüze dayanmaktadır. Bu
  standartlar ihlal edilirse, itibarımızı zayıflatır ve işletmenin güvenliğini ve gelecekteki başarısını riske atarız. Bunun olmasına izin veremeyiz. İşimizi profesyonel, güvenli, etik ve yasal bir şekilde yürütme sorumluluğunu hepimiz paylaşıyoruz.

  Bunu başarmanın anahtarı, çalışanlarımızın, bu standartların ihlal edildiğini düşündüklerinde ve potansiyel olarak kendilerini, meslektaşlarını, müşterilerimizi, işimizi ve itibarımızı riske attıklarını hissettiklerinde bölüm yöneticileri veya denetçiler ile paylaşabildikleri açık, dürüst bir iletişim kültürüne sahip olmaktır.

  Böyle bir kültüre sahip olduğumuza inansak da, çalışanlarımızın her birinin bu konularda “Yüksek sesle konuşma” konusunda güçlü hissetmesini sağlamak istiyoruz. Ancak bu, her zaman o kadar basit değildir. Sebep ne olursa olsun, insanlar bazen “Yüksek sesle dile getiremeyeceklerini” hissederler.

  Speak Up programı, çalışanlarımızın kendilerini güvende hissettikleri, meslektaşlarının veya müşterilerimizin, iş ortaklarımızın, standartlarımızın veya itibarımızın risk altında olduğu konuları ortaya çıkarmaları için onlara güvenilir bir yol sunar.

  Tüm konular Europack tarafından istihdam edilmeyen bağımsız uzmanlar tarafından ele alınır. Speak Up ile iletişim tamamen gizlidir ve kişisel bilgilerinizi vermeniz daha kapsamlı bir soruşturma sağlamak için daha yararlı olsa da, bunu yaparken rahat olmadığınız sürece, bilgilerinizi vermeniz için herhangi bir gereklilik yoktur. Her rapor, rapor edilen konuyla ilgili gizli bir soruşturma yürüten özel olarak eğitilmiş bir ‘vaka yöneticisi’ ne yönlendirilir.

  Birçok ülkede Speak Up yardım hattı, örneğin Kazakistan’ da olduğu gibi Kazakça, Rusça ve İngilizce konuşan operatörlerin bulunduğu birden fazla dilde hizmet vermektedir.
  Geri bildirim veya güncelleme isterseniz, orijinal raporunuzun hazırlanmasından yaklaşık 14 gün gün sonra benzersiz bir takip numarası kullanarak Speak Up ile iletişime geçebilirsiniz. Europack, bir sorunu bildirmek, endişe uyandırmak veya soruşturmaya yardımcı olmak için herhangi bir misilleme yapılmasını kabul etmez. İyi niyetle kaygılarını dile getirmiş olan herhangi bir kişiye karşı misilleme yaptığı tespit edilenler disiplin cezasına tabi olacaktır.

  S: Yöneticim doğru olmadığını düşündüğüm bir şey yapmamı istedi. Onunla tartışmaya çalıştım ama bana devam etmemi söyledi. Yöneticimin işleri zorlaştıracağından ya da bu konuda Speak Up’u ararsam işimi kaybedeceğimden korkuyorum.

  C: Sizi ilgilendiren bir konunun farkına varırsanız, sizi her zaman birisiyle konuşmanız için teşvik ederiz. Bölüm Yöneticinizle bu veya diğer kıdemli meslektaşlarınız ile bu konu hakkında konuşamıyorsanız, Speak Up’u aramanızı öneririz. Bildirdiğiniz veya gündeme getirdiğiniz herhangi bir sorun araştırılacaktır ve bu konuyu bildirdiğiniz için size karşı herhangi bir misilleme kabul etmeyeceğiz. Doğru olanı yapmalı ve konuyu rapor etmelisiniz.

   

  VİZYON & DEĞERLER

  Vizyonumuz ve Değerlerimiz Europack ruhunu ve temsil ettiğimiz şeyleri kelimelere aktarır. Çalışanlarımızın kararlarını, eylemlerini ve davranışlarını yönlendirir; müşterilerimize her gün küresel olarak sunduğumuz hizmet deneyimlerinde kanıtlanır ve performansımızı ve büyümemizi yönlendirir.
  Vizyonumuz – kim olmak istediğimizi belirler. Mükemmel çalışanlarımızla, mükemmel hizmetlerimizle ve mükemmel sonuçlarla tanınan, birinci sınıf bir kişisel hijyen ekipmanları sağlayıcısı olmak.
  Misyonumuz – bunu nasıl başaracağımızı belirler. Europackta  herkes, müşterilerimizin, hissedarlarımızın ve çalışanlarımızın ortak yararı için en verimli şekilde üstün hizmet sunmayı taahhüt eder.
  Bize Rehberlik Eden İlkeler – kararlarımızı verirken bize rehberklik eden ilkeleri belirler.
  Güvenlik, Sağlık ve Çevre Önce Gelir – Müşterilerimizin ve çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğinden asla ödün vermemek ve işletmemizin çevre üzerindeki etkisini sorumlu bir şekilde yönetmek;
  Müşteriler ve Tüketiciler İçin Hizmet – kalite, hizmet, değer ve yenilik için neden ilk tercih olduğumuzu sürekli göstererek müşterilerimizin sürekli sadakatini kazanmak;
  İnsanlarımızı Geliştirmek ve Çeşitliliğe Değer Vermek – çalışanlarımızın çeşitliliğini ve katkısını tanımak. Rekabetçi bir çalışma ortamı oluşturuyoruz ve herkesin gelişmesi, öğrenmesi ve başarılı olması için fırsatlar ve destek sağlıyoruz.;
  Karlı Büyüme – hissedarlarımıza, güçlü yönetim ile desteklenen, küresel ölçeğimizin faydalarına katkıda bulunan ve güçlendiren disiplinli, sürdürülebilir büyüme yoluyla değer sunmak; ve
  Performans ve Verimliliğe Sürekli Odaklanma – en yüksek kalite ve performansı sunmak için, durmak bilmeden çalışırken, en düşük maliyetli ve en verimli sağlayıcı olmak.
  Değerlerimiz – topluca inandığımız ve davranışlarımıza rehberlik eden şeyleri belirler.
  Açıklık, Güven ve Dürüstlük – her zaman en yüksek etik ve profesyonel standartları belirlemekteyiz. Tüm ilişkilerimizin dürüstlük, saygı, adalet ve açık diyalog ve şeffaflık bağlılıkla kurulmasını istiyoruz;
  Kalite Tutkusu– kişisel hijyen konusunda tutkuluyuz ve bunu başarmaktan gurur duyuyoruz. Başarıyı çoğaltmaya, hatalardan öğrenmeye ve pazarımızı geliştirmemize ve yönetmemize yardımcı olacak fikirleri, yeniliği ve uygulamaları geliştirmeye çalışıyoruz;
  Takım Çalışması ile Kazanmak – bireysel mülkiyeti teşvik ediyoruz, ancak takım olarak çalışıyoruz. Paylaşılan hedeflerin peşinde, birbirlerini desteklemek ve iyi uygulamaları kolayca paylaşmak için tüm meslektaşlarımızın uzmanlığına, bireyselliğine ve katkısına değer veriyoruz;
  Sorumluluk – Bireysel ve Grup olarak eylemlerimizin sorumluluğunu üstleniyoruz. Her gün, her yerde müşterilerimizin sağlığına, refahına, içinde çalıştığımız topluluklara ve içinde yaşadığımız dünyaya olumlu katkı sağlamaya çalışıyoruz;
  Başarabiliriz – Karşı karşıya olduğumuz fırsat ve zorluklara olumlu ve ticari açıdan bilinçli bir “Başarabiliriz” mottosu ile yaklaşıyoruz.
  Doğru eylem sürecinden emin olmadığınız bir durumla karşı karşıyaysanız, kendinize şu soruları sormayı yararlı bulabilirsiniz:
  1. Eylem yasal mı?
  2. Europack Değerleri doğrultusunda mı?
  3. Bize rehberlik eden İlkelerimizle çelişiyor mu?
  4. Başkaları bu konuda ne düşünür? ve
  5. Gazetede yayınlansaydı rahat eder miydin?
  Bu noktaları düşündükten sonra hala endişeleriniz varsa Bölüm Yöneticinizden, yerel İK ekibinizden veya yerel Hukuk ekibinizden rehberlik ve tavsiye alın. Unutmayın, “Speak Up” ile iletişime geçerek her zaman karşılaşabileceğiniz endişeleri veya sorunları tartışabilirsiniz.

   

  KİŞİSEL DÜRÜSTLÜK – Çıkar Çatışmaları

  Çalışanlar, bir Europack çalışanı olarak görevleri ile iş dışındaki çıkarlar arasında gerçek veya algılanan çıkar çatışmasının ortaya çıkmamasını sağlamak için özen göstermelidir.
  Çıkar çatışmaları birçok yönden ortaya çıkabilir:
  Diğer iş ilgi alanları ve bağlı ortaklıklar: Europack tarafından istihdam edilirken veya diğer kuruluşlara bağlı olarak diğer şirketler için istihdam edilmek çıkar çatışmalarına neden olabilir.
  Örneğin:
  • Başka bir şirket veya kuruluşta finansal çıkarlara sahip olmak;
  • Yönetim Ekibi Üyesi veya danışman pozisyonuna sahip olmak;
  • Europack’daki pozisyonunuzun dışında hizmet verme veya
  • İkinci bir işe sahip olmak.
  Yukarıdakilerden herhangi biri Europack  rakibi veya bir müşteri, yüklenici veya tedarikçisi olarak kabul edilebilecek bir şirket veya kuruluşla ilgiliyse, çıkar çatışması ortaya çıkabilir.
  Bu tür düzenlemelere asla izin verilmez. Europacktaki  pozisyonunuzda ilgilendiğiniz herhangi bir şirket veya kuruluş için çalışmamalı veya hizmet vermemelisiniz. Europack dışında, algılanan veya gerçek bir çıkar çatışmasına neden olabilecek ek çalışmalar yapmayı düşünüyorsanız, bunu Bölüm Yöneticinize ifşa etmeli ve planlarınıza devam etmek için yazılı onay almalısınız.
  Yakın akrabalarla çalışma: Yakın bir akrabanızın bir rakip, müşteri, yükle yüklenici veya tedarikçi olarak faaliyet gösterdiğinin veya hizmet sağladığının farkına varırsanız, konuyu Bölüm Yöneticiniz ile görüşmelisiniz.
  Genel bir kural olarak, bir akrabanızın sizinle ve mümkün olan her yerde, iş biriminizdeki herhangi biriyle veya size rapor edebilecek herhangi biriyle herhangi bir iş ilişkisi olmamalıdır. İş Ahlakı Tüzüğü’nın amaçları doğrultusunda, bir “yakın akraba” nın bir eş, partner, ebeveyn, üvey ebeveyn, çocuk, üvey çocuk, kardeş, üvey kardeş, kuzen, yeğen, teyze/hala, amca/dayı, büyükbaba-anne, torun veya kayınvalide/kayınpeder ve kayını içereceğini düşünüyoruz.

   

  Yönetim Kurulu

  Profesyonel bir kuruluş olarak, çalışanlarımızdan bazen başka bir kuruluşun yönetim kurulunda görev almalarının istenebileceğini veya davet edilebileceklerinin farkındayız ve bu gibi durumlar bazı hallerde çıkar çatışması veya yasal bir sorunu ortaya çıkarabilir. Herhangi bir kuruluş için yönetim kurulu üyesi olarak görev kabul etmeden önce (kar amacı gütmeyen kuruluşlar dahil), öncelikle Ülke Genel Müdürünüzden yazılı onay almalısınız.

   

  KİŞİSEL DÜRÜSTLÜK

  Rakiplere, tedarikçilere veya müşterilere yatırım yapılırsa çıkar çatışmaları meydana gelebilir. Bir rakip, tedarikçi veya müşteri için herhangi bir “maddi çıkar” ülkenizin Genel Müdürünün önceden yazılı onayını gerektirir.
  İş Ahlakı Tüzüğü’nın amaçları doğrultusunda, “maddi çıkar”, kararınızı gerçekten etkileyebilecek veya algılanabilecek herhangi bir mali çıkar anlamına gelir.
  Birçok gerçek veya potansiyel çıkar çatışması hem Europack hem de birey için kabul edilebilir bir şekilde çözülebilir. Önemli olan, potansiyel çatışmayı vurgulamaktır, böylece uygun bir eylem planı üzerinde anlaşılabilir.
  Sizin (veya bir meslektaşınızın) çıkar çatışması olabileceğinden endişe duyuyorsanız, bunu Bölüm Yöneticinize ifşa etmeniz gerekir. Çıkar çatışmasının ifşa edilmemesi disiplin cezalarına yol açabilir.

   

  İçeriden Bilgi Paylaşımı / İçeriden Öğrenilenlerin Ticareti

  İçeriden Bilgi Sızdırarak ticaret yapmak Birleşik Krallık’ta, Birleşik Devletler’de, Türkiye’de ve başka birçok ülkede ceza gerektiren bir suçtur. Gizli Bilgiler, şirketin yöneticileri ve çalışanları tarafından bilinen ancak halka açıklanmayan bir şirket hakkında maddi bilgilerdir. Ayrıca başka bir kamuya açık ticaret şirketi ile ilgili olabilir. İçeriden bilgi paylaşımı veya hisse satın almak veya satmak için kullanılması yasaktır.

   

  KİŞİSEL DÜRÜSTLÜK Hediyeler, İkramlar ve Ağırlama

  Hediye sunmanın ya da ağırlama yapılmasının ve alınmasının iş ilişkilerinde iyi niyet yaratılmasına yardımcı olabileceğini takdir ediyoruz, ancak bunlar sadece sınırlı koşullarda uygundur.
  Çalışanlar hiçbir koşulda, iş kararını etkileyebilecek -değerden bağımsız olarak- herhangi bir hediye veya misafirperverliği sunmamalı, vermemeli veya kabul etmemelidir.
  Hediye sunmak veya ağırlama yapmak veya almak için bir fırsat ile karşı karşıya kaldığınızda aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:
  • Bir hediye sunarken veya ağırlama yaparken niyetiniz nedir ya da size aynı şeyi sunarken iş ortağının niyeti nedir?
  • Niyeti bir iş ilişkisi kurmak veya ihale edilen bir sözleşmenin kendisine verilmesi gibi bir iş kararını etkilemek mi?
  • Hediye veya ağırlamanın doğası mütevazı mi yoksa (alıcı olarak) bir şey geri verme yükümlülüğü altında hissetmenizi sağlayabilir mi?
  • Hediye/ağırlamanın hem alıcının hem de teklifin bulunduğu ülkede yasal olup olmadığını kontrol ettiniz mi? Bazı ülkeler buna izin vermediği için hükümet yetkilileri için hediyeler veya ağırlamayı göz önünde bulundurulduğunda özellikle dikkatli olun.
  • Hediye, ikram veya ağırlama alıcısının, “hediye politikasına göre” bunu almasına izin verilip verilmediğini kontrol ettiniz mi?
  • Hediye sunmak veya ağırlama yapmak veya almak haklı çıkarmaktan mutluluk duyar mısınız? Eğer doğru gelmiyorsa, muhtemelen doğru değildir.
  • Ne tür bir hediye sunduğumun ya da ağırlama yaptığımın bir önemi var mı?Hiçbir zaman kabul edilmemesi gereken bazı hediyeler veya ağırlama türleri vardır. Bu türden herhangi bir şeyi vermemeli, teklif etmemeli, almamalı veya onaylamamalısınız:
  • Katıldığınız veya bulunduğunuz herhangi bir rekabetçi teklif veya ihale sürecinde yer alan üçüncü şahısları içeren hediyeler veya ağırlama;
  • Yerel yasalar uyarınca bir hükümet görevlisine rüşvet olarak görülebilen bir hediye sunmak gibi yerel yasalar uyarınca yasadışı olabilecek hediyeler veya ağırlama – lütfen yerel yasal yükümlülüklerinizi bildiğinizden emin olun;
  • Nakit ödemeler (veya nakit eşdeğerleri) veya başkasının kişisel faturalarını veya masraflarını ödemek;
  • Bu İş Ahlakı Tüzüğü’nü ihlal edebilecek veya iş ilişkisinin bir parçası olarak uygunsuz veya uygunsuz olarak kabul edilebilecek veya Europack ın itibarını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir ağırlama;
  • Kişisel veya şirket ağırlama imkanlarını kullanıp kullanm kullanmadığınıza bakılmaksızın, şirket içinde onay almaya veya bildirmeye hazır olmadığınız hediyeler veya ağırlama.

   

  Hediyeler, İkramlar ve Ağırlama

  Lütfen bu değerlerin Grup Onay El Kitabı’nda (GAM) belirtilen Grup standartları olduğunu ve zaman zaman değişebileceğini unutmayın. Çalıştığınız ülkedeki yerel hediye ve ağırlama politikası, uymanız gereken daha sıkı eşikler oluşturabilir. Hem yerel olarak ülkenizde geçerli olan eşikleri hem de Grup Onayları Kılavuzunda (GAM) belirlenen eşikleri öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır.

   

  Hediye Kabul Etme

  Bazı ülkelerde ve kültürlerde, size sunulan bir hediyeyi reddetmenin bir hakaret olarak kabul edilebileceğini, ancak bunun dışında da İş Ahlakı Tüzüğü’nü ihlal edebileceğinin farkındayız. Bu gibi durumlarda, hediyeyi kabul edebilirsiniz, böyle bir durumda derhal Bölüm Yöneticinize bildirmeniz gereklidir. Hediyenizi saklayıp saklayamayacağınızı, hediye verene iade edilip edilmeyeceğinizi bildirecektir.
  Hiçbir koşulda nakit hediye (veya banka çeki, para siparişleri, yatırım menkul kıymetleri veya kişisel faturaların veya giderlerin/masrafların ödenmesi gibi nakit eşdeğerleri) kabul etmemelisiniz.
  Hükümet, Ortak Girişim, Kamu veya Devlet Kuruluşları Temsilcileri Tarafından Ziyaretler İşletmemizin doğası gereği, bazen hükümet, ortak girişim veya devlete ait şirket temsilcilerinden dünya çapında faaliyet gösterdiğimiz ofislerimize veya tesislerimize ziyaretler alıyoruz. Europack’ın sunduğu hizmetlerin tanıtılması, gösterilmesi ve faydalarını açıklamak kabul edilebilir olsa da, kişisel faydalar sağlayarak herhangi bir kararı etkileme girişiminde bulunulmamalıdır.

   

  TİCARİ DÜRÜSTLÜK Rekabet ve Anti-tröst

  Europack rekabet yasasına uygunluğu — bazen anti-tröst yasası olarak da anılır — çok ciddiyealır. Rekabet hukukunun ihlalleri tolere edilmeyecektir.
  Rekabet yasaları ülkeden ülkeye değişebilir ve bazı yasalar menşei ülkesi dışında yapılan işletmeler için de geçerli olabilir. Rekabet yasasını ihlal etmenin sonuçları hem şirketler hem de bireyler için ciddi olabilir. AB’de bir şirket, rekabet karşıtı davranışlar için yıllık cirosunun%10’una kadar para cezasına çarptırılabilir. ABD, Brezilya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde bazı rekabet karşıtı uygulamalardan suçlu bulunan kişiler hapis cezasına çarptırılabilir.
  Bir şirketin rekabet karşıtı bir şekilde hareket edip etmediğini incelerken genellikle yetkililer tarafından dikkate alınan faktörlerden biri, şirketin sahip olduğu pazar payıdır. Tekel veya baskın bir pozisyon elde etmek veya sürdürmek için rekabet karşıtı araçların kullanılması pek çok yargı alanında yasa dışıdır. İşletmekte olduğunuz iş alanının önemli bir pazar payı varsa, yerel hukuk ekibinizle işbirliği yapmalısınız.
  Bazı ülkelerde, farklı müşterilere farklı fiyatlar sunmak etmek rekabet karşıtı olarak kabul edilebilir. İş alanınızdaki mal veya hizmet fiyatlarının belirlenmesinde yer alıyorsanız, yürürlükteki yerel yasalara aşina olmanız gerekir. Tavsiye için lütfen yerel hukuk ekibinizle görüşün.

   

  ASLA YAPMAYIN!

  • Europack’ın mal veya hizmet satacağı fiyat konusunda rakiplerle asla bir anlaşma yapmayın (hatta bunu tartışmayın);
  • Müşterilere Europack tarafından kendilerine verilen mal veya hizmetleri sattıkları fiyatı dikte/empoze etmeye çalışmayın;
  • Tedarikçilerin tavsiye edilen perakende fiyatlarını asla otomatik olarak benimsemeyin – kendi fiyatlandırma kararınızı verin ve kaydedin;
  • Europack olmayan herhangi bir şirketle müşterilerin/sözleşmelerin nasıl paylaşılacağını tartışmayın, kabul etmeyin veya farklı bölgeleri belirli şirketlere paylaştırılması gibi yapay olarak bir pazarı paylaşmayı tartışmayın/asla kabul etmeyin;
  • Tekliflere veya ihalelere hiçbir zaman hile karıştırmayın veya herhangi bir teklif veya ihale ile ilgili olarak rakiplerle herhangi bir iletişim kurmayın (örneğin, resmi bir ortak teklif veya yerel hukuk ekibiniz tarafından ele alınan ortak girişim hariç);
  • Mal üretimini veya hizmet arzını yapay olarak sınırlamak için başka bir şirketle asla fikir birliği yapmayın.

   

  YEREL HUKUK EKİBİNİZE DANIŞMADAN YAPMAYIN!

  • Bir rakibini piyasadan saf dışı etmek amacıyla toplam maliyetin altında olan fiyatları teklifi vermek;
  • Mevcut bir müşteriyi tedarik etmeyi reddetme (örneğin, müşterinin faturaları ödemeyi reddettiği durumlar hariç);
  • 5 yıldan fazla süreli münhasır sözleşmeleri kabul etmek;
  • Belirli bir tesiste, gelecekte oluşabilecek iş fırsatları için Europack’a  “öncelik hakkı” vermek için anlaşmalar yapmak.
  • Faaliyet gösterdiğiniz ülkede yerel bir hukuk ekibiniz yoksa grup Hukuk departmanına danışmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

   

  TİCARİ DÜRÜSTLÜK

  Ticaret Birlikleri
  Europack  çalışanları, bir ticaret derneğine katılmayı düşünürken, kendilerini herhangi bir rekabet karşıtı davranışta bulunma veya etkileşime girme riskini göze almamalarını sağlamak için özellikle dikkatli olmalıdırlar. Onay için konuyu Hukuk Departmanı’na yönlendirecek olan Genel Müdürün onayı olmadan bir ticaret derneğine katılmamalısınız. Çalışanların, rakiplerin temsilcileriyle yapılan toplantıların dikkatli bir kaydını tutmaları önerilir.
  Ticaret Dernekleri, fiyat indirimi gibi ticari bir konuya ortak bir yaklaşımı kabul etmek için bir forum olarak kullanılmamalıdır. Örneğin; piyasa fiyatlarının anlaşılması gibi tartışmalar yapıldığı toplantılara pasif katılım bile sizi ve Europack’ı  ciddi bir riske sokabilir. Tartışmalardan memnun olmadığınızı bildirerek toplantıyı hemen terk etmelisiniz. Daha sonra konuyu derhal hukuk ekibinize bildirmelisiniz.
  Ticari dernek/birlik toplantılarına katılımınızdan şüphe duyuyorsanız hukuk ekibinize danışmalısınız.

   

  Kara Para Aklama
  Hepimizin kara para aklama önleme yasalarına uyması beklenmektedir. Müşterilerimizden (son-müşterilerimiz haricinde) nakit, seyahat çekleri, üçüncü şahıs ödemeleri veya para siparişleri ile yapılan mal veya hizmetler için ödeme kabul etmemek Europack’ın politikasıdır. Genellikle müşterilerin ödemelerinin faturalandırılan müşteri adına tutulan banka hesaplarına yatırılmasını bekleriz.
  Europack bir tedarikçiye veya başka bir üçüncü tarafa yaptığı ödemeler, sözleşmeli üçüncü şahıs adına bir banka hesabına yapılmalıdır. Bunun istisnaları, hukuk ekibiniz veya Finans Direktörünüz tarafından yazılı olarak önceden onaylanmalıdır. Europack’ın, herhangi bir para birimi raporlama gerekliliklerine uyulması da dahil olmak üz üzere tüm yerel yasal gereklilikler doğrultusunda çalışmasını sağlamak yönetimin sorumluluğundadır.

   

  Rüşvet ve Yolsuzluk
  Rüşvet, ticari bir avantaj elde etmek için bir hediye, ödeme veya başka bir fayda vermek veya almaktır. Rüşvet aslında ödenmesi gerekmez — istenmesi veya teklif edilmesi dahi yeterlidir. Rüşvet, özel sektör veya hükümeti ilgilendirdiğine bakılmaksızın bir sorun olabilir.
  Herhangi bir biçimde rüşvet veya yolsuzluk kabul edilemez ve tüm iş ilişkilerimizde şeffaflık konusunda kararlıyız. Çoğu ülkede yolsuzluğu yasaklayan yasalar vardır. Bu yasaların herhangi birinin ihlali ciddi bir suçtur, bu da Europack a cezalar ve bireyler için ise hapis cezaları ile sonuçlanabilir.
  Tüm çalışanlarımızın en yüksek doğruluk ve profesyonellik standartlarını sürdürdüğü bir çalışma ortamı yaratmaya kararlıyız. Bu durum, herhangi bir ülkedeki devlet, federal, kamu ve yerel otorite yetkilileriyle olan ilişkilerimizde özellikle önemlidir.

   
  Özel sektörde veya hükümette biriyle muhatap olup olmadığınıza bakmaksızın her zaman aşağıdaki temel kurallara uymalısınız:

  • Hiçbir zaman gayri-resmi veya yetkisiz ödeme yapmayın veya teklif etmeyin;
  • Asla kimseyi yasadışı veya uygunsuz bir şey yapmaya ikna etmeye çalışmayın;
  • Teklif edilen veya alınan uygunsuz ödemelerle ilgili şüpheleri veya bilgisini daima bildirin;
  • Sözleşmeler/ihaleler veya iş elde etmek için için para (veya değerli bir şey), hediyeler veya komisyon asla teklif veya kabul etmeyin.

   

  İşlem Hızlandırma (Kolaylaştırma) Ödemeleri
  İşlem Hızlandırma (Kolaylaştırma) ödemeleri, görevlerini daha hızlı ya da hiç yerine getirmelerini sağlamak için bir yol olarak bir kamu görevlisine (veya başka bir kişiye) para ödemeleridir. Örneğin, gümrükte tutulan malların hızlı serbest bırakılmasını sağlamak için. Europack çalışanları tarafından kolaylaştırma ödemelerinin verilmesi yasaktır. Cuzi miktarlar için dahi olsa veya faaliyet gösterdiğiniz ülkede “normal” uygulama olsa bile, bu tür ödemeleri yapmamalısınız.

   

  Yeni Bölgeler, Yeni Sektörler, Temsilciler ve Danışmanlar
  Risk değerlendirme prosedürümüzün bir parçası olarak, Europack ın şu anda faaliyet göstermediği yeni bir ülke veya bölgede herhangi bir işletmenin kurulması veya mevcut bir ülkeye yeni bir iş sektörüne/sahasına girilmesi, öncelikle belirlenen yöntemle Genel Müdür ve Grup Finans Direktörü tarafından onaylanmalıdır.

   

  Raporlama ve Muhasebe
  Europack tarafından, finansal ve finansal olmayan bilgilerin doğru ve objektif bir şekilde kaydedilmesi esastır.

   

  Finansal Raporlama
  Tüm defterler, kayıtlar ve hesaplar Europack  Muhasebe Politikalarına uygun olmalıdır. İlgili kılavuz, işletmenin tüm alanları için Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarına uygunluk konusunda tek bir referans kaynağıdır ve tüm Europack işletmelerinin, açıkça tanımlanmış tek bir politika seti altında raporlama yapmasını sağlar.

   
  Aşağıdaki temel kuralları hatırlayın!

  • Tüm kayıtlar doğru ve eksiksiz olmalıdır ve herhangi bir zaman diliminde işletmenin durumunu hatasız ve doğru bir biçimde yansıtmalıdır;
  •  Destekleyici belgeler herhangi bir işlem anında toplanmalıdır;
  • Muhasebe kayıtları ve belgeleri yerel yasal ve mali gerekliliklere uygun olarak (ve uygun süreyle) muhafaza edilmelidir, ancak her durumda en az altı yıl süreyle saklanmalıdır;
  • Satın almalar ve diğer önemli işlemlerle ilgili yıllık mali tablolar ve belgeler kalıcı olarak tutulmalıdır; ve
  • Tüm iç veya dış denetimlerle tam işbirliği yaparak denetçilere